• Wpisów: 179
  • Średnio co: 15 dni
  • Ostatni wpis: 233 dni temu, 19:20
  • Licznik odwiedzin: 28 316 / 2755 dni
 
klimatyzatorek
 
Arecki1: Zrob badanie wody. Jesli masz w wodzie zelazo, to potrzebujesz duzo wiecej wody (niz potrzebujesz do normalnego uzywania ) do wyplukania/regeneracji filtra.
Pare razy wiecej. Moj wymaga 150L/min faktycznej wyadajnosi przy ~3atm.

Na opakowaniu pompy masz napisane wydajnosc maksymlna (bez obciazenia). Musisz wiedziec jaka ma wydajnosc przy Twoim obciazeniu (czyli np do jakiego cisnisani pompujesz hydrofor).
Jezeli na pompie jest napisane wysoosc podnoszenia 70m - to maksymalnie pompa napompuje hydrofor do 7 atm. Przy 7 atm bedzie miałą praktycznie zerowa wydajnosc. Musisz policzyć wysokość podnoszenia (ale nie od dna studni tylko od poziomu lustra wody w czasie pompowania). Do tego dodaj ciśnienie jakie chcesz mieć w hydroforze (zazwyczaj ok 4 bar = 40 m). Do tego dodaj opory na rurach, kolankach, zaworach zwrotnych, itd - zależnie od długości rur i ilości innych elementów to może być dodatkowe kilka-kilkanaście metrów podnoszenia. Z tego wyjdzie Ci ciśnienie.
Teraz sprawdź to co pisał Jastrząb, czyli zapotrzebowanie na filtrację wody. To już kwestia wydajności czyli ile litrów ta pompa przepompuje przy ciśnieniu jakie Ci wyszło z powyższego obliczania. Aby to sprawdzić musisz zajrzeć do wykresu (charakterystyki) pompy (a nie na wydajność z "okładki").
Przy pompie powiniene byc zawsze wykres wydajnosi, jak sie wydajnosc z cisnieniem (wysokoscia podnoszenia) zmienia. 10m wysokosci podoszenia jest rowownazne 1atm w zbiorniku.

Nie możesz dodać komentarza.