• Wpisów: 179
  • Średnio co: 14 dni
  • Ostatni wpis: 146 dni temu, 19:20
  • Licznik odwiedzin: 27 971 / 2668 dni
 
klimatyzatorek
 
Arecki1: “Paranoję polityczną. Psychologię nienawiści” przeglądałem jesienią. [...] Nie wiem czy sobie dobrze przypominam, nie mam ksiązki pod reką, ale zdaje mi się, że autorzy poświęcili trochę miejsca polskiemu paranoicznemi antysemityzmowi. Coś mi się kołacze po głowie, że również temu który wypełzł z otchłani jaźni narodowej na powierzchnię życia politycznego po 1989 roku. Jak sobie przypominam nawiązali nawet do kampanii prezydenckiej z 1990 roku w trakcie której kandydat Mazowiecki na żadanie kandydata Wałęsy musiał dowodzić na podstawie kościelnych kwitów rodowych swe polskie pochodzenie. To żenujące wydarzenie dobrze pamietam.
I jakoś mi się to wiązę z książką “Paranoja polityczna…”. Choć pewnosci nie mam. Niestety upały mąca w głowie.”
Masz dobra pamiec. To jest ta sama ksiazka. Maly wyjatek ponizej (niestety nie dotarlem do calosci tekstu po polsku, wiec podaje cytat w oryginale):
“In the 1990 election campaign, Walesa asserted he was “clean” because he had no Jews among his ancestors. He said he was “100 percent Pole” (Brinkley A5). During the 1991 political campaign, Lech Walesa’s main opponent was Tadeusz Mazowiecki, who was “accused” of being Jewish (Foreign Broadcast Information Service, Eastern European Report, 18 March, 1991). Not recognizing the anti-Semitism in their response, the Catholic Church defended Mazowiecki, asserting that they had gone back through 200 years of church records of Mazowiecki’s family and found “not a drop of Jewish blood.””gdyby separatyści nie mieli z tym nic wspólnego, to robiliby wszystko, żeby odsunąć od siebie podejrzenia i wyjaśnić sprawę, tymczasem utrudniają badanie miejsca katastrofy, chcą przekazać skrzynki do Rosji itp. Niektórzy próbują zepchnąć winę na Ukraińców, ale żaden nie zasugerował, że w samolocie wybuchła bomba. Ich zachowanie wskazuje na to, że zestrzelili ten samolot.czym, może w tym by Polacy nie robili z gęby cholewy, by przerwali to swoje puste ględzenie o agresji Rosji i honorowo sami zamknęli zawory na rurociągach z Rosji.
Koncepcja sprowadzająca pojęcie honoru, geopolitykę i konsekwencję w myśleniu i działaniu do absurdu. Idea zgoła fantastyczna, która według Kartki miałaby sprowadzić na ziemię polityków uparcie jagiellońskich, dać im materiał do przemyśleń nad po pierwsze małością ich zamierzeń, przerostem ambicji nad rzeczywistością w cieniu potęgi od Wschodu, po drugie nad ulotnością ich marzeń, po trzecie nad niekonsekwencją i zmiennością postaw, idei i czynów, która jest podstawową cechą duszy polskiej, zwiewno-żarliwej, nadętej i pustej. Itd., itp.Ale weźcie pod uwagę tamtejsze realia. Przecież tam wojna trwa. To jest inny swiat, inni ludzie.
Mam wrażenie, że nie bardzo rozumiemy co sie tam odbywa, jakie reguły rządzą.
Ja w każdym razie czuję, że za mało wiem by wyrabiać sobie osąd.”
Biorąc pod uwagę co wiemy do tej pory, wszystko wskazuje na to, że to robota partyzantów z koniecznym wsparciem armii rosyjskiej. Robota nieumyślna oczywiście, zwyczajne partactwo. Taką roboczą hipotezę można przyjąć do momentu aż nie wypłyną jakieś istotne fakty, które zmienią postać rzeczy.
W kontekście konfliktu wywołanego przez mocarstwowość rosyjską jest to pusta gadanina o niczym. Przeciwwaga z kłębka waty dla granatu na drugiej szali.

Nie możesz dodać komentarza.